LETNI  DEKALOG GORĄCEGO CHRZEŚCIJANINA

Znam  twoje  czyny,  że  ani  zimny,  ani  gorący  nie  jesteś.   Obyś  był  zimny  albo  gorący
 A  tak,  skoro  jesteś  letni  i  ani  gorący,  ani  zimny,  chcę  cię  wyrzucić  z  mych  ust.

[Ap 3,15-16]


LETNI DEKALOG został kiedyś stworzony z myślą o młodych ludziach, wyjeżdżających na wakacje.
Jestem przekonany, że z powodzeniem i dobrym skutkiem mogą się do niego stosować także dorośli…
🙂


  1. Żyj w zgodzie z przyrodą! Miej oczy szeroko otwarte i w pięknie natury ODKRYWAJ OBECNOŚĆ BOGA. Chwal Go za wszystko, co dla ciebie stworzył! Odłóż słuchawki i posłuchaj głosów przyrody-szumu fal, podmuchu wiatru i śpiewu ptaków. Daj też innym posłuchać. Surfuj w rzeczywistym świecie, a nie tylko po Internecie – komputer naprawdę ma wyłącznik!

  2. Bądź dumny z tego, kim jesteś! To nie wstyd być w lecie chrześcijaninem – WSTYD BYĆ CHRZEŚCIJANINEM LETNIM! Znak krzyża przed kościołem lub przydrożną kapliczką, chrześcijańskie pozdrowienie Chrystusa w osobie kapłana przypominają innym o Bogu, a ciebie umacniają w wierze.

  3. Pamiętaj o niedzieli! Podczas wakacji niedziela nadal jest dniem Pańskim. Pan Bóg nie wyjeżdża na wakacje – chyba, że razem z tobą! SPOTKAJ SIĘ Z NIM ZAWSZE NA NIEDZIELNEJ MSZY ŚWIĘTEJ – masz przecież więcej wolnego czasu! Modlitwa też nie przyniesie Ci szkody, a na pewno wzmocni, więc jej pilnuj rano i wieczorem.

  4. Spotykaj się z rodziną! Odwiedzaj swoich krewnych. Rozmawiaj z nimi. BEZ POŚPIECHU CIESZ SIĘ ICH OBECNOŚCIĄ. Módl się za nich i razem z nimi! Wyślij kartkę albo chociaż SMS do rodziców, znajomych, przyjaciół z wakacyjnej podróży!

  5. Kochaj życie! Ono jest WIELKIM DAREM BOGA. Nie narażaj go na niebezpieczeństwo. Unikaj także narażania na niebezpieczeństwo życia innych ludzi. Nie niszcz swego życia przez złudną radość używek – nie warto! Piwo i papieros nie zapewnią szczęśliwych wakacji.

  6. Rozwijaj przyjaźń! Rozmawiaj z ludźmi. Posłuchaj, co inni mają do powiedzenia. Bądź godny zaufania. Pomagaj słabszym. SZANUJ GODNOŚĆ KAŻDEGO CZŁOWIEKA! Jeśli z kimś urwałeś kontakt, to może warto go odnowić.

  7. Bądź sprawiedliwy! NIE MYŚL, ŻE WSZYSTKO CI SIĘ NALEŻY. Inni pracują, żebyś ty miał wakacje. Oni również mają swoje prawa. Szanuj je! Rodzice nie mają dwóch miesięcy wolnego – daj im odczuć, że są wakacje – POMÓŻ IM!

  8. Żyj w prawdzie! Unikaj dwulicowości, oszukiwania, złośliwej krytyki, kłamliwych domysłów. JAK CHCESZ, ABY LUDZIE TRAKTOWALI CIEBIE, TAK TY TRAKTUJ ICH!

  9. Miej czyste serce! Unikaj chciwości, egoizmu, wyrachowania. ZACHOWAJ SKROMNOŚĆ – TAKŻE W SPOSOBIE UBIERANIA SIĘ. Wakacje nie polegają na pozwalaniu sobie na wszystko i za każdą cenę, szczególnie własnej godności. Nie rób nic, czego miałbyś potem żałować przez całe życie!

  10. Bądź solidarny z innymi! Nie chciej wszystkiego tylko dla siebie. Pomyśl o tych, którzy nie mają wakacji – może nie mają na chleb powszedni. MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO RÓWNIEŻ NIE WYJEŻDŻA NA WAKACJE – CHYBA, ŻE RAZEM Z TOBĄ!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.